WINSTAR classic 78 – vynikající kombinace praktičnosti a designu

stitekWINSTAR classic okna A+ 0,6
WINSTAR2013- classic_0
WINSTAR2013- classic_1
WINSTAR2013- classic_2
WINSTAR-classic-rozek
WINSTAR-classic-5146
WINSTAR-classic-5229
KOVÁNÍ
 
Kování MACO
detail kování

Otevírání okna, sklopná poloha a mikroventilaci jsou s izolačními vlastnostmi zavřeného okna tou nejdůležitější funkční vlastnosti. Tyto vlastnosti, zajišťuje okenní kování – srdce každého okna .

Je to právě kování okna, které jej otvírá, sklápí a zabezpečuje mikroventilaci. Okenní kování je velmi důležité pro dlouhou a spolehlivou funkci okna. Naleznete jej po obvodu okenního křídla a rámu.

O okenním kování toho v médiích mnoho neuslyšíte. Reklama je taky poměrně skromná. Není se čemu divit, kování není na prodej zdánlivě ani zdaleka tak sexy jako design profilu, a ohromující jako počet jeho komor. Nicméně na kvalitním kování celé okno stojí a padá. Doslova.

Podle zvoleného typu okenního kování lze s oknem provádět různé pohyby. Při výběru nových oken se budete muset rozhodnout, zda je chcete:

  • pouze otevírat
  • pouze sklápět do ventilačky
  • současně otevírat i sklápět
Detail kování - zvedač křídla

Větší posuvná okna nebo dveře lze vybavit posuvně-sklopným nebo zdvižně-posuvným kováním.

Novinka: Skryté kování Maco Multi Power, zde se dozvíte více.

Mezi jednotlivé prvky okenního kování patří

  • okenní závěsy (panty)
  • okenní klika
  • uzavírací čepy a protilehlé uzávěry (protikusy)
  • polohovací pojistka (zvedač křídla)
  • u sklopných oken navíc sklopné nůžky
  • různé mechanismy skryté pod lištou kování na křídle
Kování v okně

Zastavme se krátce u každého pojmu. 

Okenní Panty

Domácí úkol: podívejte se doma na okno. Panty a klika jsou na něm nepřehlédnutelné, že? Zkuste si představit panty neviditelné. Líbilo by se vám to? Se zcela skrytým okenním kováním MACO je to možné, a u oken WINSTAR z naší produkce je to zcela automatické . Při pohledu z interiéru byste jakékoliv panty hledali marně – schovali jsme je do prostoru mezi okenní rám a křídlo. Křídlo dokonce může lícovat s rámem. Prostě čisté linie. Dokonalá harmonie. Elegance sama.

Okenní klika

Klika je nejviditelnější částí celého systému kování okna. Svým tvarem, materiálem a barvou vhodně doplňuje okno jako celek a nese tedy důležitou estetickou funkci. Kromě toho klika „řídí“ celý systém okenního kování - podle toho, do jaké polohy jí umístíte, okno provede kýžený pohyb.

Obdobně jako u pantů, i kliky umíme zapustit do okenního křídla, takže si ji sotva všimnete. Pastva pro oči především pro milovníky funkcionalistických interiérů. Přečtěte si o naší klice Tentazione.

Pohybový mechanismus

Jeho valnou část nevidíte. Různé převody, převodovky a táhla jsou skrytá pod krycí lištou kování. Úkolem pohybového mechanismu je přenášet pohyb z okenní kliky na uzavírací čepy, případně nastavovat sklopné nůžky do polohy mikroventilace nebo klasické ventilačky. Tichý a lehký, takový by měl být jeho chod. Čím kvalitnější zpracování, tím méně si ho uvědomujete.

Údržba okenního kování

Je to tak. Také o okenní kování je potřeba se starat. Pravidelně, nejlépe jednou ročně, jej promazávejte (více v návodech údržby pro plastová okna a pro dřevěná okna) a vyskytnou-li se problémy se zavíráním okna, je potřeba jej nechat seřídit.

Bezpečnostní okenní kování

Běžné okenní kování bez bezpečnostních bodů a bezpečnostní kliky je velmi lehce vypáčitelné. Stačí jen šroubovák a pár vteřin. Zloděj strčí mezi okenní rám a křídlo delší šroubovák a standardní čepy kování „přehodí“ přes uzávěry (protikusy) a okno je rychle a tiše násilně otevřeno. Mnohdy za sebou nezanechá žádnou stopu. A vysvětlujte potom pojišťovně, že jste měli okno určitě uzavřeno!

Bezpečnostní okenní kování není finančně nic náročného a funguje jednoduše a spolehlivě. Odolný bezpečnostní čep s otočnou hlavičkou ve tvaru hříbku při zavření okna zajede do drážky bezpečnostního uzávěru. Vytvoří tak pevný bezpečnostní bod. Okno běžnými nástroji nevypáčíte. Čím více bodů osadíte těmito chytrými i.S. čepy, tím budou okno nebo terasové dveře tvrdší oříšek k překonání. Nezapomeňte na bezpečnostní kliku s blokovacím tlačítkem nebo zámkem, protože bez této kliky není okenní kování bezpečnostní! Uzamykatelná klika navíc funguje jako dětská pojistka.

Okna z naší produkce myslí na bezpečí Vašeho domova, již od samého začátku. V rámci základní ceny za okno od nás obdržíte zvýšenou bezpečnost okna a to v podobě dvou bezpečnostních uzávěrů namontovaných v rámu na straně kliky dole i nahoře. V kombinaci s příplatkovou okenní klikou, máte svůj domov zajištěn, proti 90% případných nezvaných hostů…

Okenní kliky STANDARD

Obrázek je pouze orientační – na pobočce Vám tvary upřesní:
Hoppe standard

Okenní kliky BEZPEČNOSTNÍ s knoflíkem

Obrázek je pouze orientační – na pobočce Vám tvary upřesní:
Hoppe s knoflíkem

Okenní kliky BEZPEČNOSTNÍ uzamykatelné

Obrázek je pouze orientační – na pobočce Vám tvary upřesní:
Hoppe s knoflíkem uzamykatelné

Bezpečnostní okenní klika Secustik

Systém Secustik® je chráněn ochrannou známkou a patentem. Okenní kliky Secustik® mají patentovaný blokovací mechanismus jako integrovanou záruku bezpečnosti. Tento mechanismus znemožňuje neoprávněné posunutí okenním kováním zvenku. Spojovací prvek mezi klikou a čtyřhranem přitom působí jako „mechanická dioda“. To sice umožňuje normální ovládání okenní kliky zevnitř, ale blokuje kliku v případě, že se někdo pokusí s okenní klikou manipulovat zvenku pomocí kování. Tím splňují kliky Secustik® požadavky normy AhS RAL-RG607/13. Při otáčení klikou Secustik® o 180° z uzavřené polohy do výklopné polohy blokovací mechanismus zapadává se slyšitelným cvakáním do speciálních drážek – to je slyšitelné plus pro větší bezpečnost oken.

Hoppe Secustik
 
 
IVO ORAVA - DECORAPLAST, 756 51 Zašová 767, tel./fax: +420 605 476 462, e-mail: decoraplast@decoraplast.cz